Jaką twardość materaca wybrać? Co oznaczają symbole H1, H2, H3 i czym jest skala twardości?

 

W jaki sposób twardość materaca wpływa na nasz komfort snu? Jak wybrać materac, który nie tylko będzie służył przez lata, ale też zapewni nam najwyższą jakość snu? W poniższym poradniku opiszemy, czym są oznaczenia H1, H2, H3, a także jak przekładają się komfort użytkownika o określonej wadze. 

W jaki sposób twardość materaca wpływa na nasz komfort snu? Jak wybrać materac, który nie tylko będzie służył przez lata, ale też zapewni nam najwyższą jakość snu? W poniższym poradniku opiszemy, czym są oznaczenia H1, H2, H3, a także jak przekładają się komfort użytkownika o określonej wadze. 

Twardość materaca - czym są oznaczenia H1, H2, H3? Jak dobrać je do wagi użytkownika?

Twardość materaca określa się literą H, przypisując jej cyfry w skali od 1 do 4. Im dana cyfra jest wyższa, tym stopień twardości materaca jest większy. Parametr ten jednym z najważniejszych, gdyż to ma de facto decydujący wpływ na jakość snu. 

Materac H2 i materac H3 - czym się od siebie różnią?

Co zatem oznaczają powyższe kombinacje liter oraz cyfr?

  • Twardość materaca H1 - jest to model miękki. Zaleca się go osobom, które ważą maksimum 60 kg.
  • Twardość materaca H2 - jest to model średnio miękki. Poleca się go użytkownikom, których waga oscyluje w granicach od 50 do 80 kg.
  • Twardość materaca H3 - to model uważany za średnio twardy. Poleca się go osobom o masie 80-100 kg.

W tym miejscu należy dodać, że w przypadku materaca z oznaczeniem H3 przypisany im zakres wagowy nie jest wiążący. Poleca się je również tym osobom, które lubią "spać na twardym" lub po prostu wybierają takie materace ze względów zdrowotnych. 

Jak dobrać twardość materaca na podstawie pozycji snu?

Wybór materaca powinien uwzględniać nie tylko wagę użytkownika, ale też sposób, w jaki śpimy. Przykładowo materace miękkie nie są wskazane u osób, które śpią na brzuchu lub na plecach. W obu przypadkach istnieje ryzyko, że brak odpowiedniego podparcia doprowadzi do stopniowego "zapadania" się sylwetki, a co za tym idzie - z biegiem czasu spowoduje odkształcenie się kręgosłupa.

Jeśli lubisz spać na brzuchu tudzież na plecach, koniecznie wybierz materace twardsze oznaczone jako H3. Ich konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby ograniczyć ewentualny nacisk na odcinek krzyżowy. Tym samym materac średnio twardy pomoże odprężyć stawy oraz poszczególne odcinki kręgosłupa. Mówiąc wprost - jeśli go wybierzesz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że o poranku wybudzisz się wypoczęty i bez bólu pleców. 

Osoby, które śpią na boku, powinny wybierać materac dopasowany do wagi. Dzięki temu łatwiej zapewnić sobie w trakcie snu optymalne podparcie dla kręgosłupa. Oczywiście dobór twardości materaca powinien również zależeć od uwarunkowań zdrowotnych. Jeśli lekarz lub fizjoterapeuta zaleca dla osób o wadze kilkudziesięciu kilogramów twardy materac, to zdecydowanie warto wybrać taki model. 

Stopień twardości materaca a jego rodzaj - dobierz skalę twardości do własnych preferencji

Warto zwracać uwagę na to, co oznaczają symbole H opisujące każdy materac. Warto jednak pamiętać, że dla osób śpiących w różnych pozycjach znaczenie ma również jego budowa, gdyż to ona w znacznym stopniu wpływa na to, czy jest on twardy lub miękki. 

Twardsze materace to często modele sprężynowe. Twardość materaca zależeć będzie m.in. od tego, w jakiej odległości od siebie znajdują się poszczególne sprężyny. W przypadku modeli wyposażonych w sprężyny kieszeniowe mamy na ogół do czynienia z dość dużą twardością. 

Materace piankowe są pod tym względem znacznie bardziej uniwersalne. W sprzedaży można znaleźć zarówno piankowy materac twardy, jaki jego bardzo miękkie odpowiedniki. Zaletą modeli wykonanych z pianki jest łatwość dopasowania się do ciała, gdyż materac poddany działaniu ciepła, staje się bardziej miękki. 

Jeśli zdecydujemy się na zakup materaca lateksowego (wariant popularny o osób, które cierpią na alergię) musimy liczyć się z tym, że nie będzie on zbyt miękki ani sprężysty. 

Czy warto wybrać materac miękki? Czy modele oznaczane jako twarde są niewygodne?

Często uważa się, że im wyższa twardość materaca, tym mniej komfortowy sen. Czy tak jest naprawdę? Otóż miękkie materace polecane są na ogół dość wąskiej grupie osób, a mianowicie użytkownikom o niewielkiej masie, którzy lubią spać na boku. Paradoksalnie zbyt miękki materac nie zawsze musi być wygodny. Owszem, może wydawać się, że zasypianie w miękkim, otulającym nas łóżku jest czymś niezwykle komfortowym, ale w rzeczywistości tak nie jest. Często zdarza się, że tylko dość twarde materace są w stanie zapewnić większości osób wygodny i zdrowy sen. 

Skala twardości materaca H1, H2, H3 to nie wszystko. Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie odpowiedniego modelu?

Pamiętajmy tez, że skala twardości materaca nie jest jedynym parametrem, który odzwierciedla wygodę. Oprócz odpowiedniej twardości ważny jest też:

  • dobór odpowiedniej pościeli, która wchłonie wilgoć i pozwoli cieszyć się świeżością przez całą noc,
  • wybór materaca, który nie kumuluje w sobie odczynników alergicznych,
  • komfort użytkownika i jego indywidualne preferencje. 

Reasumując, wiemy już co oznaczają symbole H1, H2, H3. Teraz jedyne co nam pozostaje, to wybrać twardość materaca i dostosować ją do budowy ciała oraz naszej wygody. Pamiętajmy też, aby przetestować dany produkt. Nie zawsze twardość H2 może wydawać się tym, czym jest w rzeczywistości. Warto dobrać odpowiedni model wyrobu, gdyż jeśli materac będzie zbyt twardy lub za miękki, doprowadzi to do poważnego dyskomfortu oraz problemów zdrowotnych.